7o  Γυμνάσιο Περιστερίου

Διαγωνισμός Φωτογραφίας

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΗΣ ΔΔΕ Γ' ΑΘΗΝΑΣ "ΚΑΙ ΕΓΕΝΕΤΟ ΦΩΣ..."

297

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ' Αθήνας, σε συνεργασία με τον 70 Γυμνάσιο Περιστερίου και τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης ΠΕΟ8 της Δ.Δ.Ε. Γ' Αθήνας, προσκαλεί τους μαθητές/τριες των σχολικών μονάδων αρμοδιότητάς της να συμμετάσχουν στον Μαθητικό Διαγωνισμό Φωτογραφίας με τίτλο «Και εγένετο φως...» (Γένεσις 1-3). ΟΙ ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να καταθέσουν έως την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 - φωτογραφίες εμπνευσμένες από τον ανωτέρω τίτλο.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙ

897

Σας προσκαλούμε στο τουρνουά σκάκι

896

Εκδήλωση Παρουσίασης Προγράμματος ΚΙ.ΝΕ.Τ.Ε.- Δημαρχείο Περιστερίου

Τελική Εκδήλωση Παρουσίασης Προγράμματος ΚΙ.ΝΕ.Τ.Ε.

Στο αμφιθέατρο Νέου Δημαρχείου Περιστερίου (Πλατεία Δημοκρατίας 1, Περιστέρι Αττικής) την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023 και ώρα έναρξης: 18:30 μμ, μαθητές και μαθήτριες από 8 σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Αττικής παρουσίασαν ισάριθμες ταινίες μικρού μήκους ιστορικού περιεχομένου, που δημιουργήθηκαν στο σχολείο τους, υπό την καθοδήγηση σκηνοθετών-συνεργατών του Νεανικού Πλάνου, στο πλαίσιο των κινηματογραφικών εργαστηρίων του ΚΙ.ΝΕ.Τ.Ε.

Τα σχολεία που συμμετείχαν είναι:

1. 6ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω, "Η Πνοή του Πηλού", ντοκιμαντέρ
  2. Δημοτικό Σχολείο Ποταμού Κυθήρων, "Το παιδί στο Βυζάντιο", animation
  3. 39ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, "Με τα μάτια της μνήμης", ντοκιμαντέρ
  4. 2ο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων, "Συναντήσεις Πολιτισμών", ντοκιμαντέρ
  5. 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω, "Ταξίδι στην Αρχαία Ελλάδα με Pax Romana", animation
  6. 7ο Γυμνάσιο Περιστερίου, "Σιωπές στις ράγες", ντοκιμαντέρ
  7. 3ο ΓΕΛ Καλλιθέας, "Δεσμώτες του Φαλήρου", ντοκιμαντέρ
  8. 2ο ΓΕΛ Αγίας Βαρβάρας," Οι Γυρολόγοι της Αγίας Βαρβάρας", ντοκιμαντέρ

549Η παρουσίαση κάθε ταινίας που δημιούργησαν μαθητές και μαθήτριες του κάθε σχολείου πραγματοποιήθηκε από τους ίδιους τους/τις μαθητές/τριες, τον/την υπεύθυνο/η εκπαιδευτικό και τον σκηνοθέτη του εργαστηρίου, καθώς και από τον/την διευθυντή/ντρια του σχολείου μέσα σε χρονικό διάστημα 5'-10', σύμφωνα με τον προγραμματισμό της εκδήλωσης.

5ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας

«Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου».

IMG-20231116-134139

Τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2023 στο κέντρο πολιτισμού "Σταύρος Νιάρχος" πραγματοποιήθηκε η τελετή βράβευσης των σχολείων που διακρίθηκαν στον 5ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας «Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου».

Το σχολείο μας παραβρέθηκε στην τελετή παραλαμβάνοντας το πρώτο βραβείο στη κατηγορία των Γυμνασίων για την ταινία "Ριζώσαμε" .

841

Από τη Σμύρνη ως το Περιστέρι , ένα βιβλίο δρόμος και... «Ριζώσαμε»! Μέσα από τα μάτια των ηρώων του ομότιτλου βιβλίου του Νίκου Θεοδοσίου ταξιδέψαμε στην ιστορία της προσφυγικής συνοικίας του Περιστερίου. Ζήσαμε τις αγωνίες και τις χαρές, την πορεία από τη σταύρωση στην ανάσταση, από τον θρήνο στη χαρά του γάμου και στην ελπίδα της νέας αρχής …

Η ταινία υπήρξε καρπός ερευνητικής και κινηματογραφικής προσπάθειας της πολιτιστικής ομάδας μαθητών του 7ου Γυμνασίου Περιστερίου «Χίλια μύρια κύματα πήραν τα όνειρά μου».

155

Η ταινία "Ριζώσαμε"